דקים ופרגולות באים יד ביד, שכן מטרתם המשותפת היא להנעים את השהות בחצר הבית, ולהעלות את רמת הגינה, הן מבחינה עיצובית והן מבחינה תפקודית. דקים ופרגולות נהנים מפופולאריות עולה בשנים האחרונות, הן בחצרות פרטיים והן בחצרות ציבוריים, בזכות הצורך הפרקטי והערך הדקורטיבי שאביזרים אלו ממלאים. הדק מציע אפשרויות ריצוף מפוארות ומגוונות, שמשדרגות כל חצר וכל גינה. כמו כן, הפרגולה משתלבת בעיצוב ומוסיפה לא רק ערך אסטטי, אלא גם הגנה מפני שלל סוגי מזג האוויר; הן אם מדובר במזג אוויר גשום או שמשי. המגוון הרחב של הדקים והפרגולות מאפשר לכל לקוח להתאים את המוצר לטעם ולצורך האישי שלו.

בחירת הדק 

הדק הוא אפשרות ריצוף שמתאימה לרבבה של שטחים, בנוסף לריצוץ החצר, אפשר להדר איתה גם מרפסת, איזור גג, שפת בריכה, או חלקת גינה. בחצר, הדק היינו אלמנט מפריד שיוצר הבדלה בין פינת הישיבה, לגינה, ויוצר הן מרחב תזוזה והן מקום לריהוט גן. ישנה רבבה של דקים שהשוק מציע ללקוחות, בהתאם לרצונם ולצורכיהם. יש צורך להתאים את הדק לפני השטח, לרמת החשיפה לשמש או ללחות, ולמספר תנאים אחרים. לדוגמא, ישנם דקים שמגנים מפני החלקה, וישנם דקים שאינם מתחממים בשמש, שניהם תכונות שמומלצות למשפחות עם ילדים.

רצפת דק מיוצרת לרוב ממשטחי עץ, ממגוון של סוגי עצים, ולכן גם מבחר של צבעים וטקסטורות. העצים נבדלים האחד מהשני לא רק במראה חיצוני, אלא גם באיכות, בתכונות, ובמחיר. עץ אורן מהווה אופציה זולה יחסית, ועל כן גם מבוקש מאוד בישראל, והוא בעל טקסטורה מספקת, גם אם משקלו ורמת החוזק שלו הינם נמוכים מעצים אחרים, כמו טיק ואיפאה. איכותם, כמו גם מחירם של האיפאה והטיק הינם גבוהים יותר. הטיק הוא בעל עמידות כנגד נזקי מזג האוויר, אך עץ האיפאה עולה עליו מבחינת חוזקו, ולכן נהנה מעמידות כנגד נזקים פיסיים. עץ אירוקו הינו אלטרנטיבה זולה יותר לעץ הטיק, שכן הם חולקים הרבה סממנים, אך כמחירו, גם איכותו ירודה במעט. חלופות נוספות הם דקים מבמבוק, שהינו ידידותי יותר לסביבה, או מעץ הקומארו, עם גוונו הקהה הנאה. כמובן קיימת גם אפשרות לבחור בדק סינטטי, שנותן הגנה מלאה יותר מפני נזקי מזג האוויר וכלל המזיקים שדק מעץ הינו פגיע אליהם. מבחינת מחירו בארץ, דק הפולימר עולה על הדקים מהעצים השונים.

בנוסף לחומר, על הלקוח להתייעץ עם בעל מקצוע לגבי אלמנטים כגון: גובה הדק, בחירה במדרגות או במדרון, כיוון הקורות, מפלסים ותחזוקה.

בחירת הפרגולה 

אומנם אין הדק מחייב הוספת פרגולה, אך הצורך יתעורר בשלב מסוים, שכן השניים משלימים האחד את השני. התקנת הדק והפרגולה יחד תסייע בהתאמת הסגנון והעיצוב, בהקלה על ההתקנה (על מנת להימנע מבעיות התקנה כגון פירוק חלקים מהדק בגלל התקנה לא מסנכרנת). במזג האוויר הישראלי ישנו צורך להקים פרגולה לא רק בכדי להגן עלינו מנזקי השמש והגשם, אלא גם בכדי להגן על הדק מאותה הצרה.

מבחינת חומר הגלם לפרגולות מעץ, עץ אורן ועץ גושני הינם הפופולאריים ביותר, ושניהם משתווים בחוזקם ועמידותם. ההבדלים הינם אך עניין של טעם, והתאמה לעיצוב. ישנם גם אפשרויות לבנות פרגולות מעצי הטיק או האיפאה המוזכרים מעל. חומר פופולארי נוסף הינו עץ הדגלאס, שעמידותו, וצבעו האדמדם מקנים לו סגולות המתאימות לפרגולות.

לפרגולות מעץ יתרונות רבים, במיוחד התוספת הדקורטיבית שהם מהווים, אך קיימים גם חסרונות חשובים. פרגולת עץ, שלא כמו פרגולה מאלומיניום למשל, מספקת הצללה, אך אינה אפקטיבית כהגנה מפני גשמים. ולכן כדאי לשקול פרגולת אלומיניום או אפילו סוכך, אם השטח שדורש כיסוי הינו קטן יחסית.