גגות רעפים - שיקול עלות מול תועלת

דף הבית » מידע שימושי » גגות רעפים – שיקול עלות מול תועלת

ישנם המון גגות רעפים בארץ המכוסים על-ידי רעפי בטון ישנים. הגגות "הצעירים" ביותר הם בני למעלה מ- 25 שנה. רעפים אלו שירתו את גגות ארצנו במשך שנים רבות במסירות ומנעו חדירת מים לגגות. כיום, ישנם רעפים טובים העשויים מחומרים חזקים ועמידים יותר מאלו הישנים ויש מספר סיבות טובות להחליף את הרעפים הישנים בחדשים.

1. (פתיחה ) הגדרות כלליות מה הולך בארץ ….. בכללי מאוד .
2. סוגי גגות
3. יתרונות מול חסרונות
4. תחזוקה בגג רעפים
5 עלויות סיום

גגות רעפים מאז ובימינו…

רעף הוא לוח המיוצר מחומרים עמידים כגון קרמיקה, חרס, אבן, צפחה, חרסינה וזכוכית, ומשמש לקירוי גגות. עקרונות הבנייה ברעפים כיום דומים לגגות הרעפים שבנו היוונים והרומאים במאה השישית לפני הספירה. ברוב מדינות העולם המפותח מקורים מרבית בתי המגורים ברעפי חרס או בטון.

הרעף הוא האלמנט החיצוני ביותר במערכת הגג, ועל כן נמצא חשוף לפגעי הטבע: חום וקור, קרינה, קרח, פיח. מידותיו הקטנות ואופן חיבורו לגג מאפשרים לו לספוג הפרשי חום וקור קיצוניים ללא עיוותים ופגעים במבנה הגג. עיצובו של הרעף נשאר כמעט ללא שינוי מאז החל ייצורו המודרני התעשייתי, אשר איפשר נעילה מדויקת בין מרכיביו.

רעפים המונחים על קורות עץ ואגדים מתועדים כבר לפני 4,000 שנה ועדיין משמשים ונחשבים ברחבי העולם כשיטת הקירוי המועדפת בבניית בתי מגורים. השיטה התפתחה בשני מוקדים במקביל: בסין וביוון העתיקה. במזרח הקרוב ובאגן הים התיכון נפוץ הגג הרומי / יווני הבנוי משני חלקים: הטיגולה (התחתון) והאימבריקס (העליון). השיטה נמצאת עד היום בשימוש נרחב ללא כל שינוי בארצות הלטיניות (יוון, צרפת , פורטוגל ואיטליה).

גגות רעפים כאלו נבנו בהרחבה בארץ ישראל עד המאה השביעית והכיבוש הערבי. גג הרעפים הלטיני הוא בעל שיפוע מתון בניגוד לגג הצפון אירופאי שהתפתח ממסורת של קירוי בלוחות עץ. רעפי חרס לא עברו צפונה מהאלפים עד למאה ה-8 לספירה . הם נקלטו בצפון אירופה בתחילת המאה ה-11 בצורת לוחות שטוחים בעלי חפיפה כפולה ומשולשת, בשונה מהגג הלטיני עם החפיפה הבודדת. השם לרעף המסורתי בשפות הצפון אירופאיות הוא אריח Tile ,Zigel. גג האריחים הצפון אירופאי המסורתי שונה מהלטיני.
באמצע המאה ה-19 הופיעו רעפי חרס מתועשים מדויקים וננעלים, אשר יוצרו בבלגיה ובצרפת. רעפים אלו אשר הגיעו גם לארץ ישראל וכונו כאן רעפי "מרסיי" החליפו בכל רחבי העולם את שיטות הקירוי המסורתיות. עם הזמן נבנו בארץ ישראל מספר מפעלים לייצור מקומי של רעפי מרסיי, בעיקר על ידי הקהיליה הטמפלרית בירושלים.
ב-1920 הופיעו לראשונה רעפי בטון ננעלים מתועשים באנגליה. רעפי הבטון מיוצרים בתהליך שונה מרעפי החרס ונפוצים מאוד ברחבי העולם. בשוק העולמי המתועש מקורים מדי שנה כ 1.5 מיליארד מ"ר של גגות רעפים כ-50% רעפי חרס וכ-50% רעפי בטון.

להלן מספר שימושים לגג הרעפים:

  • גגות רעפים לפחי אשפה
    גג רעפים לחדר גז
    גג רעפים לחדר דודים
    גג רעפים לשער כניסה
    גגות רעפים למחסן ואף גג רעפים מעל ספסל בגינה.

גג רעפים למבנה בשטח הבית הפרטי משלב את מראהו לאופי הבית, גג רעפים משדרג את המבנה הפשוט ליוקרתי.

החלפת גג רעפים ישן – מדוע?

הרעפים הישנים נשברים בקלות יתר – רעפי הבטון הישנים נשברים, עקב התיישנות החומר, כתוצאה מדריכה עליהם. דרך השברים ברעפים חודרים מים לתקרה. דבר זה גורם לרטיבויות, לעובש ולעיתים אף לפגיעה במבנה התקרה. בסרטון הבא, גגן מסביר על החשיבות שבהחלפת רעפי הבטון הישנים והאלטרנטיבות המומלצות הקיימות בשוק: רעפי חרס ורעפי בטון מהסוג החדש.

תחזוקה יקרה – העובדה שהרעפים נשברים בקלות מחייבת גגות אלו לעבור בדיקה ועבודות תחזוקה בתדירות גבוהה מהרגיל, דבר אשר גורם לטרחה ולהוצאה כספית גבוהה. בנוסף, בכדי להחליף רעף בודד, על בעל המקצוע להזיז רעפים רבים וליצור לעצמו שביל דריכה בטוח. סיבה זו גורמת להעלאת מחיר התחזוקה.

גגנים רבים לא מעוניינים לתקן גגות רעפים ישנים – גגנים רבים נמנעים כיום מלתקן גגות בעלי רעפי בטון ישנים. הסיבה לכך הינה שגם טיפול מקצועי אינו מונע בלאי ושבירה של רעפים נוספים ויש להם רתיעה (בצדק…) להיכנס "למיטה חולה".

עבודה מקצועית לעומת עבודה של חאפרים

בעת החלפת גג רעפים ישנה הזדמנות לפעולות תחזוקה ותיקון חשובות. גגן אמין ורציני יעשה עבודות אלו ואילו בעל מקצוע חאפר יוותר עליהן. הגגן החאפר לא יספר לכם, לפני תחילת העבודה, על הצורך בעבודות נוספות הקשורות לגג ויסחוט מכם מחיר גבוה, עבור כל תיקון נוסף, בהמשך. גגן מקצועי, לעומת זאת, יתאר לכם את העבודות הנוספות שעשויות להיות ואת מחירן לפני תחילת העבודה.

להלן מספר דוגמאות אשר מבהירות את ההבדל:

שיפור הקונסטרוקציה הקיימת – גגן אמין ינצל את ההזדמנות של הסרת הרעפים ליישור, חיזוק ותיקון התשתית. בנוסף, הגגן יחליף את הלייסטים (קרויים גם לאטות) שעליהם מונחים הרעפים. גגן לא מקצועי או לא אמין לא יטרח לעשות זאת.

תחזוקה יקרה – גגן מקצועי יבדוק את מצב תעלות הפח והמרזבים מכיוון שבמקרים רבים יש בהם חורים. במידת הצורך הוא גם יחליף אותם. באופן דומה, לעיתים יש צורך בתיקון ארגזי הרוח. גגן חאפר לא יעשה זאת או "שיתקע לכם מחיר בשמים",תוך כדי עבודה, עבור כל תיקון.

טיפול בתעלות הפח ובמרזבים – גגן חאפר עלול לפגוע בתקרה עצמה בתהליך פירוק גג הרעפים. גגן מקצועי מתכנן את העבודה נכון באופן שימנע פגיעה בגג.

פינוי הפסולת – הרעפים הישנים ושברים של רעפים, חתיכות עצים ועוד. פירוק גג רעפים כרוך בפסולת רבה. גגן חאפר עלול לפגוע בחצר ובגינה. מן הסתם, ראיתם, לא פעם, פסולת בנייה מושלכת בחיק הטבע. ישנם גגנים שאינם מפנים את הפסולת לאתרי פינוי פסולת אלא משליכים אותה בצד הכביש!

כפי שציינו לעיל, שימשו בגגות רעפים בארץ הוא נרחב. חשוב לטפל ברעפים בצורה מקצועית על מנת להבטיח תקינות גגות ובטיחות לשוהים בסביבתם. באתר שלנו תוכלו למצוא קבלנים שגגות הרעפים הם תחום המקצוענות שלהם.

בניית גג רעפים לבית הפרטי

בניית גגות רעפים לבתים פרטיים וגגות רעפים לבתים משותפים – אשר מקצועי בעבודות עץ ורעפים, מציע גגות רעפים בסיגנונות שונים, תכנון ובנייה של גגות רעפים בהתאמה אישית, חידוש גגות רעפים בגימור מושלם, איטום נזילות בגג רעפים ובידוד גג רעפים מחום וקור. אשר מבטיח בית חם, גג רעפים איכותי ואחריות לאורך שנים.

בניית גג רעפים לבית פרטי

גג רעפים לבית פרטי

בניית גג רעפים למפתן הבית

גג רעפים שונות

גגות רעפים למבנים ציבוריים

אשר בונה גגות רעפים למבנים ציבוריים, גגות רעפים למסעדות ובתי קפה, גגות רעפים לשירותים ציבוריים, גגות רעפים לצימרים – בניית גגות רעפים לעסקים משדרג את אופי המבנה: גג רעפים בעל מראה יוקרתי אם זאת גג רעפים ידידותי לסביבה ומשתלב בנוף הטבעי. לאשר רזומה מרשים של בניית גגות רעפים לבתי עסק באיזור חיפה והקריות.

בניית גג רעפים למרפסת

אשר מזמין אותכם להתרשם מהגלריה של מרפסות סגורות בגג רעפים – גג רעפים למרפסת הוא פתרון מושלם למרפסת מושלמת, הופך את המרפסת הסגורה למקום בילוי למשפחה, גג רעפים מספק הגנה מפני רוחות וגשמים, גג רעפים מגן מפני השמש. סגירת מרפסת בגג רעפים זה אשר גגות רעפים, מרפסת סגורה בגג רעפים בגימור מושלם.

בניית גגות רעפים לחנייה

הצללת חנייה באמצעות גג רעפים תשדרג את מראה הבית – בניית גג רעפים לחנייה פרטית במגוון סגנונות ובהתאמה אישית. גג רעפים מצליל את חניית הרכב, גג רעפים מגן על הרכב מנזקי מזג האויר. תוספת גג רעפים לחנייה משרה מראה יוקרתי לבית הפרטי. גג רעפים במבנה עץ או גג רעפים במבנה מתכת. הוספת מוסך פרטי לבית, מוסך לאופונוע ים או גראג' לסירה.

בניית גג רעפים למפתן הבית

בואו לצפות בגלרייה מרשימה של סוגי גגות רעפים לדלת הכניסה. גגות רעפים לכניסה לבית מוסיפות חן לחזית הבית, גג רעפים לסף הבית מגן על איזור הכניסה לבית מפני מזג האויר, מונע חדירת גשם למתחם הכניסה. ניתן להוסיף לגג רעפים תאורה דקורטיבית, גימור הנמכת תקרה לגג רעפים, כלי נוי וצמחייה למפתן דלת כניסה מושלמת.

פירוק ופינוי אסבסט

אסבסט הינו חומר אשר בעבר עשו בו שימוש רב לבנייה. השימוש באסבסט הצתמצם עם הזמן כיוון שהאסבסט עלול לגרום לבעיות בריאותיות בעת חשיפה ממושכת לסיבי אסבסט.
המשרד לאיכות הסביבה ממליץ לפרק ולפנות מבנים המכילים אסבסט ואסבסט צמנט וכן לפנות ריכוזי פסולת של אסבסט. י

לאשר רישון ממשרד לאיכות הסביבה לפירוק ופינוי אסבסט, גגות אסבסט או כל פסולת אסבסט אחרת.

מבנה קורות עץ מסיבי הנושא משקל כפול ומשולש.
אריחים שטוחים וצפופים עם חפיפה כפולה אשר אינם דורשים כל שכבת איטום תחתונה.
שיפוע חזק מעל 45% למניעת חדירת מים קפילארית. ללא כל קשר לשלג.