הן אם זה בגלל חלודה, התיישנות או עבודה לקויה, בעיות בצנרת הינם מטרד שעלול להיות לא רק יקר, אלא גם מזיק לבריאות תושבי הבית. ולכן, בדיקת צנרת חייבת להיעשות לפני קניית נכס, בין אם זו דירה, בית פרטי או נדל"ן משרדי שלא מיד ראשונה. זאת לא רק מפני עלויות נוספות שעלולות להתאסף אם מתגלות בעיות צנרת שדורשות תיקון, אלא גם מפני שתיקון זה בעצמו עלול ליצור עלויות נוספות ואי נוחות במקרה שיש צורך לפרק אריחים, לפתוח קירות או לשבור רצפות בכדי לקבל גישה לצנרת הלקויה. מאותה הסיבה מומלץ מאוד לבדוק את הצנרת גם לפני שיפוצים, ובמקרה הצורך להחליפה לפני תחילת העבודה. בנוסף לזה, לאחר המעבר לבית, יש לבצע בדיקת צנרת, כל כמה שנים, שתיעשה על ידי מומחה, כמובן. בדיקה זו תמצא ליקויים לפני שהם יגרמו נזק רב יותר לנכס. בגלל חשיבות הבדיקה, יש לעשותה בצורה שיטתית, מקצועית ויסודית.

כיום, פיתוחים בטכנולוגיה מאפשרים לערוך בדיקה כזו כמעט ללא הפרעה לסדר היום של הלקוח, ועם תוצאות מדויקות ביותר. אם הסיבות המפורטות מעל אינן מספיקות בכדי להבטיח שתבצעו בדיקת צנרת, במקרה וטרם עשיתם זאת, הרי שצנרת פגומה קרוב לוודאי תביא לנזקי נזילה. נזקי נזילה עלולים לפגוע בערך הנכס, ביציבות המבנה, ובמראה האסטטי של הקירות והתקרה. אך חמור מזאת, נזקי נזילה עלולים לגרום להתפתחות של עובש ולהביא איתם סיכונים רפואיים לדיריי הבית.

מה כוללת הבדיקה?

בדיקה כזו תכלול: בדיקת גילה של מערכת הצינורות, בדיקת לחץ המים בצנרת, איתור דליפות אם יש, ועוד. באמצעות המכשירים החדשים בתחום האינסטלציה, בדיקה כזאת כבר אינה דורשת שבירת קירות ופירוק רצפות. מצלמת צינור, מצלמה תרמית, טכנולוגיות אינפרא-אדום וסיבים אופטיים – כל אלו מסייעים למומחה לבצע את עבודתו נאמנה. המומחה מאתר נזילות שאינם חשופות לעיין,  או כאלו שנזקיהם עדיין לא התגלו, וזה נעשה הן בקלות והן במהירות. כמובן ישנם מקרים שבהם, בלית ברירה, ישנו צורך לפתוח קיר או לפרק אזור מסוים, בכדי לחשוף צינור פגום או חשוד, אך לרוב זה ניתן למניעה.

כמובן ישנה חשיבות עליונה בבחירת בעל המקצוע שיבצע את הבדיקה, ובמקרה הצורך גם את התיקונים. יש לבדוק שיש להם ניסיון קודם בתחום, שידועים להם שלל הטכנולוגיות החדשות, שחוסכות הן כסף והן אי נוחות ללקוח, שיש להם הכשרה מתאימה להשתמש בטכנולוגיות אלו, והמכשור האפקטיבי ביותר. יש לבדוק שאתם בוטחים בבעל המקצוע שעושה את בדיקת הצנרת, שיש להם יציבות כלכלית ומוסר עבודה, כך שהם יפעלו לטובת לקוחותיהם בשיקול דעת והגינות. במיוחד אם אומרים לכם שלפי בדיקת הצנרת קיימת בעיה שדורשת תיקונים יקרים, וזאת מבלי שראיתם שום תופעות לוואי. במקרה של ספק במומחה שבחרתם, עדיף לשלם לבעל מקצוע אחר, ולקבל חוות דעת שנייה, מאשר להתחיל תהליך תיקונים מיותר.