איזה סוגי פרקטים קיימים

דף הבית » מאמרים וכתבות » איזה סוגי פרקטים קיימים

רצפת פרקט היא אחד מסוגי הריצופים הנפוצים והמבוקשים ביותר בארץ. לפרקט ישנם יתרונות רבים מאד, אשר הופכים אותו למתאים למגוון מקומות – דירות פרטיות, משרדים, חנויות ועוד. הפרקט יוצר מראה חמים וביתי, ובמקביל גם יוקרתי ומהודר, מה שהופך אותו למתאים, כאמור, לכל מקום. הפרקט אינו קולט קור, כך שגם בעונת החורף נעים לדרוך עליו, גם ברגליים יחפות. רצפת פרקט מגיעה בצבעים רבים, ובסוגים רבים, אשר מאפשרים גיוון הן במראה והן בטווח המחירים, כך שכל אחד יכול ליהנות מריצוף פרקט יפהפה שמתאים לתקציב שלו. התחזוקה של הפרקט נוחה מאד גם היא, במרבית המקרים, ובנוסף לכל – פרקט הוא ריצוף שנחשב רך – הוא אינו גורם למכות חזקות במקרה של נפילה, כך שחפצים שנופלים עליו לרוב אינם נשברים, וילדים שנופלים עליו אינם מקבלים מכות חזקות.

איזה סוגי פרקטים יש?

כיום ניתן למצור מבחר פרקטים גדול, אשר מתחלקים גם לתתי קטגוריות רבים, במאמר זה נפרט על 4 סוגים עיקריים של פרקט, שהם הנפוצים ביותר.

פרקט עץ גושני (עץ מלא)

פרקט זה נחשב לאיכותי ביותר מבין סוגי הפרקטים. מדובר ברצפה העשויה מעץ מלא, ומצופה בחלקה העליון בלכה בלבד. עובי הרצפה הוא בין 14 ל-22 ס"מ. הרצפה עשויה ממגוון סוגים של עץ איכותי ועמיד, וכך מדובר ברצפה חזקה מאד, ועמידה בפני פגיעות לאורך שנים רבות. במקרה של פגמים ברצפה, ניתן ללטש ולשייף אותה, ולהחזיר לה את המראה היוקרתי שלה. פרקט עץ גושני הוא בעל מראה יוקרתי מאד ומכובד מאד. לפרקט עץ גושני ישנם מספר חסרונות, כמו העלות הגבוהה שלו (200-600 ₪ למ"ר), ההתקנה המורכבת שלו בכל שיטות ההתקנה, ומורכבות התחזוקה שלו – ניקיון הרצפה דורש שימוש במינימום מים, וניקוי עדין במיוחד למניעת כתמים ושריטת ברצפה.

פרקט עץ רב שכבתי

זהו פרקט שמכונה גם פרקט סנדביץ. הוא עשוי ממספר שכבות של עץ באיכויות שונות. השכבה העליונה תהיה תמיד מעץ מלא ואיכותי, כמו אלון או מייפל. החיבור בין מספר סוגי עץ מעניק לפרקט מספר יתרונות: הוא מוזיל את מחירו באופן משמעותי (120-200 ₪ למ"ר), בשל השילוב בין מספר סוגי עצים, והוא מעניק לו חוזק רב, בזכות שיטת ההדבקה של השכבות. גם את הפרקט הזה ניתן לשייף וללטש במקרה של פגמים.

פרקט עץ תלת שכבתי

פרקט זה עשוי מ2 עד 3 שכבות עץ. הבסיס עשוי פורניר לייצוב, השכבה האמצעית עשויה מסיבית, והעליונה – מעץ מלא ודק. שכבת העץ העליונה של פרקט זה דקה מאד, ולכן הוא אינו ניתן לליטוש, אך מחירו משתלם בהחלט – עד 100 ₪ למ"ר.

פרקט למינציה

פרקט זה הוא המוכר והנפוץ ביותר בארץ. מדובר בפרקט סינטטי, אשר עשוי מתערובות של סיבי עץ וסיביי פלסטיק, ולא מעץ כלל. עם זאת, המראה שלו דומה מאד לזה של פרקטים טבעיים, ויש לו יתרון משמעותי מאד עליהם – המחיר (40-100 ₪ למ"ר). בנוסף, לפרקט למינציה ישנם מספר יתרונות אחרים: התחזוקה שלו קלה ונוחה במיוחד, ההתקנה שלו פשוטה ומהירה, ואפשרויות העיצוב שלו מגוונות – פרקט למינציה מגיע במגוון צבעים ומרקמים.