אבן משתלבת - ריצוף

דף הבית » מידע שימושי » אבן משתלבת – ריצוף

ריצוף אבנים משתלבות, הידוע גם כריצוף הולנדי, הינו מראה אירופאי קלאסי, שהיה נהוג בערים אירופאיות רבות עוד בזמנים עתיקים. זהו עיצוב שמהדר כל חצר, בין אם זה לריצוף שביל בודד, איזור הגן, או שטח החצר כולה. החצר והגינה הינם הארכה של הבית, ועל כן יש להם השפעה לא רק על ערך הבית, אלא גם על איכות המחיה.

האריחים הגיאומטריים מעלים את הרמה של כל עיצוב נוף. אין זו מקריות שבשנים האחרונות ישנה מגמת עליה בריצוף שכזה: מדרכות ושבילים בחצרות ציבוריים ופרטיים, ואפילו כבישים רבים עוברים מאספלט פשוט לשלל העיצובים שאבן משתלבת מאפשרת לייצר. רבים הם אדריכלי הנוף שמעדיפים להשתמש באבן משתלבת בשל מחירה הנוח, הקלות של העבודה, וכמובן תכונותיה להתאים את עצמה לכל לקוח ולכל עיצוב.

 

בנוסף למראה האסטטי של ריצוף זה, הוא גם מאפשר התחשבות רבה יותר בצורכי הלקוח: הנחת אבנים מחוספסות יותר למניעת החלקה, או אבנים בהירות יותר בכדי לסמן שביל. בנוסף, בגלל אופיין, האבנים גם מאפשרות לרצף בקלות מסביב לפתחי ביוב, עמודים, או כל איזור שאחרת היה עלול להוות בעיה.

יתרון משמעותי נוסף של אבן המשתלבת על פני ריצופים אחרים הוא הרב פעמיות של האבן. במקרה של צורך לשיפוץ מחדש, מכל סיבה שהיא, ישנה אפשרות לפרק רק את החלק הדרוש של הריצוף, לשנות את הרצוי, ולהשתמש באבנים שנית בכדי לרצף את האזור מחדש.

תכונותיה של האבן

אבן משתלבת היינה מרצפות בטון המיוצרות באופן תעשייתי בדרך כלל מבטון יבש באמצעות מכבש מכני ולפי תבנית. לאבן שני שכבות: שכבה של צמנט סטנדרטי, ושכבה עליונה המכילה אגרגטים עמידים בשחיקה. ישנה גם אבן מבוקעת, המיוצרת על ידי גיליוטינה מטבלאות בטון , תהליך שמייצר אבנים ייחודיות, ולרוב גם יקרות יותר מאבנים משתלבות רגילות.

ישנה גם האפשרות של אבן משתלבת טבעית כאלטרנטיבה למראה המהונדס של אבן משתלבת סטנדרטית. יש לקחת בחשבון שתהליך הריצוף עם אבן טבעית דורש סבלנות, עבודה רבה יותר, שכן הינה בעייתית יותר לרצף, ושיפוצניק מיומן שיארוג מהאבנים הללו תבנית למופת. למרות זאת, המאמץ הינו משתלם, שכן האבנים החצובות הטבעיות יוצרות אפקט מקורי, מיוחד ואורגני למראה.

בעקרון, היתרון הבולט מכל בשימוש באבנים משתלבות מכל סוג שהוא הוא שזה מבטל כל צורך ביציקת בטון יתרון שחוסך בזמן, בעבודה ובעלויות.

בחירת האבן:

קיים מגוון רחב של אבנים משתלבות, בריבוי של עיצובים, גדלים וצבעים וממבחר בתי ייצור. בחירת האבן הינה החלטה שצריכה בראש ובראשונה לכלול את המקוריות העיצובית של הלקוח, בהתאמה לא רק לאזור שעתיד להירצף, אלא גם לבית כולו כיחידה אחת בעלת עיצוב מאוחד. בנוסף לזה, דרושה גם חשיבה לטווח הארוך מבחינת איכות האבן. כמו בכל דבר, איכות החומר הינה בעלת חשיבות מהמעלה הראשונה. טיב האבן נמדד לפי איכות ואחידות האבנים, שכן האחידות הינה מרכזית בכדי להוציא לפועל תוצר סופי אידיאלי כאשר מדובר באבן משתלבת. בחירת אבנים שמיוצרים על ידי חברה שמוצריה עוברים פיקוח של מכון התקנים הישראלי, ויש להם תו תקן, תעזור למנוע בבחירת מוצר פגום. כמו כן, יש להתחשב בתחזוקה שכל אבן דורשת, ובגובה התקציב כנגד לעלויות הריצוף.

מלאכת הריצוף

לאחר שהלקוח בחר את הצורה, הגוון והטקסטורה הרצויים לחצר, הקבלן מכין את השטח לריצוף. האבן מולבשת על גבי שכבה של חול מהודק, לאחר חפירת ויישור השטח הרצוי. האבנים מולבשות בצמידות על גבי השטח הנבחר, ולאחר שמפזרים מעל שכבה נוספת של חול, מהדקים את האבנים במכבש ידני. תהליך זה דוחס את החול המפוזר מעל האבנים אל בין הרווחים, ובכך מונע כל תזוזה של האבנים.